• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/lukasteknoloji/
  • https://twitter.com/lukasguvenlik

Anasayfa

Kapı Tipi Metal Arama Dedektörleri Hakkında Genel Bilgiler

Kapı Tipi Metal Arama Dedektörüne ihtiyacınız varsa, kararınızı vermeden önce aşağıdaki uyarılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kapı Tipi Metal Arama Dedektörleri; bina girişlerinde kullanılan, kişilerin üstlerinde bulunan ve tehlikeli olabilecek silah, bıçak vb. metal eşyaları tespit etmek ve güvenlik görevlisini alarm vererek uyarmak amacıyla kullanılan bir güvenlik cihazıdır.

Bu amaçla kullanılan bir cihazda dikkat edilmesi gereken ilk konu cihazın hatalı alarm vermemesidir. Bir başka deyişle, kişinin üzerinde metal yokken cihazın alarm vermesi veya üzerinde bulunan tehlikeli bir metal objenin algılanmaması hata olarak kabul edilir ve dikkat edilmesi gereken hususların ilki budur.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, cihazların hassasiyet seviyelerini ayarlamak suretiyle istenilen yoğunluk ve türdeki metallere alarm vermesini sağlamak ve alarm vermesi istenmeyen tehlikesiz sayılabilecek bozuk para, anahtarlık, kemer, takı vb. metal eşyaların serbestçe içeriye girmesini sağlayabilmektir.

Kapı dedektörü konusunda başarılı kabul edilen cihazlar çok az sayıdadır. Bu cihazların kalitesinden söz ederken kastedilen; performansında bir değişiklik yaşamadan ve yoğunluktan etkilenmeksizin uzun yıllar,istenilen performansı göstermesi ve çok düşük oranda arızalanmasıdır.

Kaliteli markalar arasından seçim yaparken, hangi kriterleri aramalı, hangi özelliklere dikkat etmeliyiz?

Kaliteli markalar arasından seçim yaparken, ürünün dayanıklılığı, arızalanma sıklığı ve hatalı alarm verme gibi önemli kriterleri geride bırakmış oldunuz. Şimdi biraz da ürünün teknik özellikleri açısından taşıması gereken kriterlere bir göz atalım.

Alacağınız ürün multizone (çok bölgeli) olmalı. Çok bölgeli bir kapı dedektörünün kullanıcıya sağlayacağı en büyük avantaj kişilerin üzerlerinde bulunan metal eşyaların hangi bölgede olduğunun tespit edilmesi ve bu sayede sadece ilgili bölümlerin kontrol edilmek suretiyle geçişe izin verilmesidir. Yani çok bölgede yapılan dedektasyon sayesinde metalin bulunduğu bölge dedektör tarafından tespit edilir ve alarm sesinin yanı sıra kanat üzerinde yanan ışıklar sayesinde metalin bulunduğu bölge güvenlik görevlisine işaret edilmiş olur. Güvenlik görevlisi o bölgede bulunan metalin tespitini yapar ve tehlike yaratmayacak bir obje ise geçişe müsaade eder.

Bu sayede kişilerin üzerlerinde bulunan tüm metal eşyaların boşaltılması ve yeniden geçişleri istenmez ve geçişlerde yoğunluk yaratılmaz. (Havalimanı ve Cezaevi gibi üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı yerlerde tüm metal eşyalarımızı boşaltmak ve x-ray cihazlarına koymak zorundayız ancak bir AVM veya Plaza benzeri bina girişinde güvenlik seviyesi daha düşüktür ve bu işleme gerek duyulmaz.)

Gelen ziyaretçi sayısının önemi büyüktür. Bu istatistiki bilgi sayesinde binanızın ne derece tercih edildiğini öğrenebilirsiniz. Mağazaların bulunduğu binalarda gerek kiracılar o binanın ne kadar ziyaretçisi olduğuna önem verir, gerekse işletmeciler bu yoğunluk seviyesine göre kiraları ve aidatları belirler. Giriş sayısının önem arz ettiği bir diğer konu da reklamdır. Çok ilgi gösterilen bir binanın reklam panoları da daha fazla gelir getirir ve reklam sözleşmelerinin hazırlık aşamasında ilk bakılan kriterlerden biri giriş sayısıdır. O halde tercih edeceğiniz markanın kesinlikle sayıcılı bir dedektör olması gerekir.

Binalarda sürekli temizlik yapılır ve zaman zaman görevlilerin hataları nedeniyle dedektörler zeminde bulunan ıslaklıktan su alır ve arızalar meydana gelir. Bu tür hataların minimize edilmesi için dedektörlerin zemin ile temas eden yerlerinde koruyucu pabuçlar kullanılmaktadır. Bu nedenle koruyucu pabuçların bulunduğu dedektörleri tercih etmek size bu tür hatalardan ötürü maliyet yaratmayacak ve başınızı ağrıtmayacaktır.

Elektronik sistemlerde yaşanılan en büyük sıkıntılardan biri de ani elektrik kesintileri ve voltaj dalgalanmalarıdır. Bu tür durumlara önlem olarak bu tür sistemler genellikle binalarda kullanılan UPS’ler üzerinden beslenir ancak yine de sistemin bir yedek akü bataryasının bulunması merkezi sistemde arıza olması durumunda dahi sistemin çalışmasını ve güvenliğin kesintisiz devam etmesini sağlar. Bu nedenle de tercih edeceğiniz sistemde bir yedek akü bataryanın mevcut olması önemlidir.

Kapı dedektörlerinin iç bölümünde bir manyetik alan mevcuttur ve kişiler içinden geçtiklerinde bu manyetik alanı bozarlar. Bir kişinin kapı dedektöründen geçmesinin hemen ardından gelen ikinci ziyaretçi geçmeden önce kapı dedektörü kendisini resetler ve ikinci geçişe müsaade eder. Bu durum ne kadar hızlı olursa ikinci geçişe o kadar çabuk müsaade edilir ve bu sayede geçişler ardı ardına sağlanarak yoğun noktalarda uzun kuyruklar oluşmaksızın güvenlik kontrolü sağlanmış olur. Özetle geçişlerin hızlı bir şekilde sağlanabilmesi için dedektörlerin resetleme sürelerine dikkat edilmeli ve maksimum geçiş sayısına ulaşabileceğiniz dedektör tercih sebebi olmalıdır.

Çok yoğun geçişlerin yaşandığı bazı binalarda aynı giriş noktasında birden çok kapı dedektörü yan yana kullanılmak istenilebilir. Bu durumlarda geçişlerin yapılacağı alanlar her zaman çok geniş bir mekan olmayabilir ve bu nedenle de cihazlar arasında çok küçük boşluklar bırakılmak zorunda kalınır. Kaliteli markalar dahi olsa yarattıkları enterferans nedeniyle birden fazla kapı dedektörü yan yana yakın mesafede sağlıklı çalışmayabilir. Bu nedenle de tercihinizi yaparken birden fazla kapı dedektörünün yan yana en yakın mesafede çalışabilecek olan markalar arasından yapmanız doğru olacaktır.

Üreticinin sektördeki güvenilirliği ve referansları tercihinizde dikkate almanız gereken başka bir kriterdir.

Türkiye’de bulunan referansları yine tercih edeceğiniz markanın ülkemizde ne denli yaygın kullanıldığının ve aynı zamanda satış sonrası servis hizmeti konusunda da ne kadar güvenilir olduğunun bir göstergesidir. Seçiminizi yaparken bu konuya da dikkat edilmelidir.

Yukarıda saydığımız tüm özellikleri değerlendirdikten sonra en son değerlendirme kriteri fiyattır. Unutulmaması gerekir ki her ürünün kalitesi ve özellikleri aynı zamanda o ürünün fiyatını belirleyen faktörlerdir. İstenilen tüm kriterleri karşılayan, özellikleri ve kalitesiyle birebir aynı olan ürünler arasında en düşük maliyetli ürün sizin için en efektif seçim olacaktır.

Lukas Güvenlik Teknolojileri olarak tüm bu özellikleri değerlendirdik ve bizim için en doğru olan markaları sizlerin beğenisine sunduk. Umarız siz de seçiminizi yapmadan önce hassasiyetle inceler ve en doğru kararı verirsiniz.

Son kararlarınızın size güven ve huzur vermesini diler, bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret21892